FőoldalArchívumHazai és nemzetközi Gábor Dénes-díj 2009
2009. december 21., hétfő ::

Hazai és nemzetközi Gábor Dénes-díj 2009

A fennállásának 20 éves évfordulóját ünneplő NOVOFER Alapítvány immár hatodik alkalommal hirdette meg nyilvánosan a nemzetközi-, és huszonegyedik alkalommal a hazai Gábor Dénes-díjra történő felterjesztési felhívását.A díjakat 2009. december 17-én 11 órai kezdettel adta át a NOVOFER Alapítvány a Parlament Főrendiházi termében. Az ünnepséget Dr. Drozdy Győző, az alapítvány kurátora vezette le. Ünnepi beszédet mondtak Dr. Katona Béla, az Országgyűlés elnöke, Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Varga István, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Dr. Kroó Norbert, az alapítvány nemzetközi díjbizottságának elnöke, MTA alelnök, Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter, valamint Jamrik Péter, a NOVOFER Alapítvány szellemi atyja

Jamrik Péter, a Novofer Alapítvány szellemi atyja Jamrik Péter, a Novofer Alapítvány szellemi atyja

Beszédében méltatta az elmúlt 20 esztendőt, az alapítvány aláírása óta reményeik valóra váltak, a Gádor Dénes díj ma meghatározó a magyar társadalomban, a tudományos világ mércéjévé vált, az innováció fokmérője. A célkitűzést jól tükrözi a névválasztás, Gábor Dénes munkássága is a gazdasági életben realizált innovációt jelképezi. A kezdetben csak hazai síkon díjazottakat néhány éve kiegészítették a nemzetközi díjak, amelyek a hazai gazdaságra is kihatással vannak.

A Gábor Dénes plakett A Gábor Dénes plakett

A díj alapvető célja a névadó életpályájával szimbolizált innovatív magatartás elismerése. A Díj egy 125 mm átmérőjű bronz (nemzetközi díj esetében ezüst) plakett, amely a kitüntetett nevét, a kitüntetés évszámát, a tudós hologram képét tartalmazza. A díjat díszoklevél és pénzdíj egészíti ki.

Nemzetközi Gábor Dénes-díj

A Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal nevében nemzetközi szinten meghirdetett pályázaton a Gábor Dénes munkássága szellemében inspirált területeken (optikai kutatások, lézertechnika, és orvosi képalkotás) dolgozó, fiatal, elsősorban PhD fokozattal már rendelkező, vagy PhD képzésben részt vevő tudományos kutatók indulhattak.
A nemzetközi Gábor Dénes-díj Bíráló Bizottság javaslata és a NOVOFER Alapítvány kuratóriumának döntése alapján idén ketten részesültek nemzetközi Gábor Dénes-díjban:

Dr. Dombi Péter fizikus, az MTA Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézet kutatója,
az ultrarövid lézerimpulzusok előállítása, a nagy intenzitású lézertechnológia, az ilyen fényforrásoknál használható optikai elemek fejlesztése és tesztelése, illetve az ultragyors folyamatok fizikája terén elért eredményeiért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök, Kroó Norbert nemzetközi díjbizottsági elnök és Varga István NFGM miniszter adta át.

Dr. Warren Chan Kínában született amerikai állampolgár, a Torontói Egyetem tanársegédje, a nanotechnológia, az orvosi diagnosztika és terápia területén elért kimagasló eredményeiért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök, Kroó Norbert nemzetközi díjbizottsági elnök és Pálinkás József MTA elnök adta át.

Gábor Dénes-díj
A nyilvános felhívás alapján a gazdasági tevékenységet folytató társaságok, a kutatással, fejlesztéssel, oktatással foglalkozó intézmények, a kamarák, a műszaki és természettudományi egyesületek, a szakmai vagy érdekvédelmi szervezetek, ill. szövetségek vezetői, továbbá a Gábor Dénes-díjjal korábban kitüntetett szakemberek terjeszthették fel azokat az általuk szakmailag ismert, kreatív, innovatív, magyar állampolgársággal rendelkező szakembereket, akik:
* jelentős tudományos és/vagy műszaki-szellemi alkotást hoztak létre,
* tudományos, kutatási-fejlesztési, innovatív tevékenységükkel hozzájárultak a környezeti értékek megőrzéséhez,
* személyes közreműködésükkel nagyon jelentős mértékben és közvetlenül járultak hozzá intézményük innovációs tevékenységéhez.
A NOVOFER Alapítvány kuratóriumának döntése alapján Gábor Dénes díjban részesült:

Dr. Blaskó Gábor
vegyészmérnök, akadémikus, a Servier Research lnstitute of Medicinal Chemistry Zrt. ügyvezető igazgatója, a gyógyhatású alkaloidok szintézisének kidolgozása, ezen belül az indenobenzazepin vázas alkaloid család felfedezése és első hat képviselőjének izolálása, szerkezetfelderítése és szintézise, több mint 100 generikus gyógyszertermék kifejlesztésének irányítása, gyártástechnológiájának előkészítése, törzskönyvezése, piaci bevezetése terén végzett innovatív tevékenységéért, jelentős számú találmány kidolgozásában való alkotó közreműködéséért, a Servier Gyógyszergyár magyarországi gyógyszerkémiai kutatóközpontjának létrehozásában vállalt meghatározó szerepéért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és Varga István NFGM miniszter adta át.

Blaskovics Ferenc gépészmérnök, a METRIMED Orvosi Műszergyártó Kft. igazgatója,
az életfogytig tartó, a fizikai-. kémiai és élettani követelményeknek megfelelő "törhetetlen" protézis-fémalapanyagok kutatás-fejlesztése, hazai előállítása, a nagyizületi implantátumok (csípőizületi-. térdizületi protézisek, gerinc implantátumok) kutatás-fejlesztése, tervezése, sorozatgyártásának megvalósítása, széleskörű hazai alkalmazásainak menedzselése, a beültetés orvostechnikai munkáit támogató eszközök megalkotása terén elért eredményeiért, a világszerte gyorsan elterjedt új sebészeti eljárás kidolgozásában való sikeres közreműködéséért, amellyel a térd ízfelszín-pótló protézisei helyett a beteg "saját anyagával" pótolják a hibás térdizületi felszínt, és 7 szabadalom kidolgozásában vállalt szerepéért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és dr. Bendzsel Miklós MSzH elnök adta át.

Dr. Dékány Imre vegyész, akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára,
a kémiai környezetvédelem és a nanotechnológia területén végzett kiemelkedő kutatási tevékenységéért, nevezetesen a nanofázisú diszperz rendszerek előállítása és szerkezetének vizsgálata, a napenergia alkalmazásával fotokatalitikus reakciókban a környezetre káros szerves anyagok lebontását lehetővé tevő fémoxid félvezetőket tartalmazó rétegszilikát nanokompozitok előállítása terén elért eredményeiért, amely utat nyitott az egészségiparban a látható fénnyel való sterilizálásnak, és öntisztuló felületek alkalmazásának, továbbá az egyetem kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét támogató háttér létrehozásában és működtetésében vállalt meghatározó szerepéért, az innovatív szemlélet meghonosításáért és elterjesztéséért, a magyar felsőoktatásban dolgozó szakemberek nemzetközi hírnevének öregbítéséért és sikeres tudományszervező munkásságáért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és dr. Kling István államtitkár adta át.

Gili László villamosmérnök
, a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézet tudományos munkatársa, számos új megoldású geofizikai műszer kimagasló színvonalú kidolgozásáért és sikeres megvalósításáért, nevezetesen az új elvekre épülő speciális szeizmikus adatgyűjtő fejlesztése, gyártása és mind hazai, mind nemzetközi piaci bevezetése terén elért eredményeiért, amely műszereket négy kontinensen, 17 országban használnak, és amellyel hozzájárult a magyar geofizikai kutatások nemzetközi elismertségének növeléséhez. A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és dr. Csopaki Gyula NKTH elnök adta át.

Dr. Palkovics László gépészmérnök, az MTA levelező tagja, a BME tanszékvezető egyetemi tanára, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. fejlesztési igazgatója,
a haszonjárművek menetdinamikai szabályozó rendszerének kifejlesztése és termékként történő bevezetése, az elektronikusan aktuált jármű-komponensek, az intelligens gépjármű rendszerek kutatása, fejlesztése, tervezése. honosítása, ill. a teljes folyamat irányítása terén elért eredményeiért, a mérnökképzésben vállalt iskolateremtő tevékenységéért, a doktori képzést segítő tudományos munkájáért, a fiatal tehetségek felkarolásáért, széleskörű tudományos, szakmai közéleti tevékenységéért, a magyar szaktudás nemzetközi hírnevének öregbítéséért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és Varga István NFGM miniszter adta át.

Dr. Székely Vladimír villamosmérnök, az MTA levelező tagja, a BME Elektronikus Eszközök Tanszék egyetemi tanára,
a félvezető eszközök és mikroelektronikai rendszerek termikus viselkedésének kutatása, a félvezető gyártó és elektronikai világcégek által elterjedten használt termikus tranziens teszter (T3ster) és a hozzá kapcsolódó mérésadat kiértékelő szoftver, a VARIPLATE változtatható hőellenállás, a STATIM termikus interfész anyagok minősítésére szolgáló eljárás kifejlesztése, a sikeres termékekkel a társaság nemzetközi hírnevének növelése terén elért eredményeiért, a tanszék spin-off cégének (Micred Kft.) létrejöttében, majd irányításában, az új BSc tantervhez igazodó Mikroelektronika tárgy kidolgozásában vállalt meghatározó szerepéért, áldozatos felsőoktatási tevékenységéért.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter adta át.

Dr. Trampus Péter gépészmérnök, az MTA doktora, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar egyetemi tanára,
a Paksi Atomerőmű tervezett teljesítmény és üzemidő növelő üzemeltetés megalapozásában végzett nemzetközileg elismert szakmai innovatív munkájáért, a reaktortartályok biztonságának igazolása, az élettartam gazdálkodás integrált megközelítése, a roncsolásmentes vizsgáló rendszerek minősítése terén kifejtett közreműködéséért, alkotó, szervező, irányító tevékenységéért, továbbá a közép-európai régió legkorszerűbb karbantartó gyakorló központja létrejöttében vállalt meghatározó szerepéért, az atomerőművi személyzet képzése terén nyújtott áldozatos munkájáért, amelynek során az elméleti eredmények és a gyakorlati tudás egyesítésével járult hozzá az oktatás színvonalának erősítéséhez.
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter adta át.

In memoriam Gábor Dénes díszoklevelet kapott

Michelberger Pál
akadémikus, egyetemi tanár, a BME volt rektora, a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetségének korábbi elnöke, az alapítványi célok szakmai, erkölcsi támogatásáért, a Gábor Dénes emlékprogramok megvalósítása során tanúsított önzetlen közreműködéséért.

Náray-Szabó Gábor
akadémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának főigazgatója, azért az önzetlenül végzett és évtizede tartó szakmai és erkölcsi támogatásért, amellyel hozzájárult a Nobel-díjas Gábor Dénes emlékének ápolásához és a közös programok megvalósításához.
Az elismerő okleveleket Dr. Katona Béla, az Országgyűlés elnöke és Garay Tóth János kuratóriumi elnök adta át.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a NOVOFER Alapítvány által alapított "Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíj"-at
Antal Norbert, V. évfolyamos hallgató kapta a "Lear kultúra fejlesztése a Coca-Cola HBC Magyarország kft.-nél" tárgyú tudományos diákköri munkája további ösztönzéséért.
Konzulens: Dr. Bóna Krisztián PhD, adjunktus
A díjat Garay Tóth János kuratóriumi elnök és dr. Péceli Gábor BME rektor adta át.

Lambert Miklós

ELEKTRONET szerkesztőbizottság elnöke

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény