FőoldalÜzletMagyar alkatrészek az európai műholdakban
2016. március 23., szerda ::

Magyar alkatrészek az európai műholdakban

Számos magyar alkatrész kerül a Sentinel–2C és –2D távérzékelési műholdakba, miután több hazai cégből álló beszállítói kör kötött az Európai Unió Copernicus programjához kapcsolódó újabb szerződést

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye szerint a miskolci ADMATIS Kft. – nem először – jelentős űripari megrendelést kapott Európa legnagyobb űripari cégétől, az Airbus Defence&Space multinacionális vállalkozástól. A társaság újabb 140 darab high-tech műhold alkatrész előállítását vezényelheti le fővállalkozóként. Az optikai, hőtechnikai, kalibrációs és egyéb funkciókat ellátó eszközök legyártásához további 30 cég munkájára is szükség van. A HUNSPACE Magyar Űripari Klaszter tagvállalatai mellett számos külföldi beszállító is hozzájárul a megrendelés 2018-ig ütemezett teljesítéséhez. A hazai alkatrészekkel készülő Sentinel műholdcsalád révén Magyarország részesévé válik az európai technikai forradalomnak.

A Sentinel Föld-megfigyelő műholdcsalád az Európai Unió Copernicus programjában vesz részt. A család Sentinel-2 műholdja egy nagyfelbontású, multi-spektrális fényképező és képfeldolgozó rendszert hordoz (MSI – Multi-Spectral Imaging Instrument). A fényspektrum széles tartományában működő érzékelők (0,4 – 2,4 µm), 10 méteres felbontással, 13 fényspektrumon egyszerre 290 km széles sávot fognak be, 786 km-es keringési magasságban. A műholdat már kezdetekkor is egy párnak tervezték, az A példányt tavaly nyáron állították Föld körüli pályára, a B műhold pedig összeszerelve vár a 2016-os kilövésre. A Sentinel-2 két azonos példánya, és a keringési pályák folytonos szabályozása lehetővé teszi, hogy öt naponként a Föld felszínének döntő többségéről készüljön felvétel, míg felhőmentes kép, adott területről, három hetente várható. A műholdpár sok alkatrésze Magyarországon készült, a tartó-hőelnyelő és lesugárzó funkciót betöltő alkatrészek tervezője és magyarországi szállítója az ADMATIS Kft volt. A cég összesen 31 alaptípusú (mindegyikből legalább 2 db, a kiegészítő alkatrészekkel, különleges csavarokkal és alátétekkel együtt 2600 db) alkatrészt tervezett meg, analizált, gyártott le, tesztelt és szállított le, sok magyar gyártó cég segítségével.

A hazai űripar előtt számos új lehetőséget nyitott meg, hogy Magyarország 2015 novemberében az Európai Űrügynökség (ESA) teljes jogú tagjává vált. A szektor növekvő teljesítőképességét igazolja, hogy kis- és középvállalkozásai egyre szélesebb körben képesek becsatlakozni a nemzetközi együttműködésben megvalósuló munkákba. A lépés ezen kívül segít Magyarországon tartani a magasan képzett, csúcstechnológiát előállító szakembergárdát.

A Copernicus program

muhold 1Az Európai Unió a földmegfigyelési feladatokat célzó Copernicus program végrehajtásával az ESA-t bízta meg. A programban négy Sentinel-2 műholdat állítanak pályára, amelyek többek között környezetvédelmi elemzésekhez készítenek felvételeket a Föld felszínéről. A műholdcsalád első példánya már 2015 óta működik, a második a végső teszteket teljesíti, a harmadik és negyedik megépítése napjainkban kezdődik. A másfél tonnás egységek összeállítása legalább 5 évig tart, a sikerért több száz cég több ezer mérnöke dolgozik. A négy műhold üzembe helyezése után egy-egy földi pontról 2-3 naponta készülhet űrfelvétel. A földmegfigyelés során készülő űrfelvételekhez a következő évtizedben minden európai polgár ingyen hozzáférhet majd.

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény