FőoldalArchívumA WiMax jövője
2010. február 03., szerda ::

A WiMax jövője

A mobil távközlési és elektronikai rendszerek felhasználói olcsóbb, gyorsabb, egyszerűbb és mind teljesebb rendelkezésreállású, szélessávú hálózati hozzáférés iránt támasztanak egyre növekedő keresletet.Ennek figyelembevételével megállapítható, hogy a WiMax hozzáférési technológia a negyedik generációs mobil vezeték nélküli hozzáférés szempontjából jól pozicionált. 2008-ban a WiMax a rivális technológiákhoz képest óriási lépést tett előre azzal, hogy az Intel, a Sprint Nextel, a Google, a Comcast és további ipari óriások együttesen több mint 3 milliárd dolláros befektetéssel megalapították a Clearwire vállalatot, amely a világon elsőként, Baltimore-ban WiMax-hálózatot telepített 2008 októberében

Azok számára, akiket még nem kerített hatalmába a rövidítésekkel fedett szakzsargonoktól és szabványjelölésektől hemzsegő, vezeték nélküli távközlés világa, elmondjuk, hogy a WiMax tulajdonképpen nem más, mint egy jelentősen "feltuningolt" WiFi, amely akár 70 Mibit/s adatforgalmi sebességgel akár 50 km távolság áthidalását tesz lehetővé. A technológiát úgy bélyegezték meg, mint a fejlődő piacok DSL-gyilkosát, azonban mind a mai napig nem tiszta, hogy a WiMax végül is kiszorítja-e majd a jelenleg népszerű, szélessávú hálózat-hozzáférési technológiákat, vagy azokat kiegészítve, velük egy időben fog párhuzamosan létezni.
Ha technológiaként tekintünk rá, akkor azt láthatjuk, hogy a WiMax a kereskedelmi bevezetésnek egy igen korai szakaszában helyezkedik el jelenleg, ezzel együtt azonban kedvezőbb a helyzete a legfőbb riválisához, az LTE1-hez képest. A WiMax technológia kereskedelmi debütálására 2006-ban, Dél-Koreában került sor, WiBro név alatt. A piaci elemzők úgy látják, hogy a következő néhány évben több mint 10 milliárd dollárt fognak költeni WiMax-hálózatok telepítésére, hiszen a Clearwire és versenytársai számára jelentős a technológia piaci bevezetési fölénye a negyedik generációs mobilszolgáltatások területén.
A WiMax-technológia egyik legígéretesebb alkalmazása a vezeték nélküli, szélessávú nagyvárosi hálózatok (MAN2-ok) felépítése, amelyek a fejlődő országok egészét lefedő WiMax hálózatainak előfutára is lehet. A WiMax-hálózatok mobil sávszélessége és hatótávolsága igen vonzóvá teszi a technológiát azon fejlődő országok számára, amelyek még nem rendelkeznek fejlett és kiépített, szélessávú távközlési infrastruktúrával. E területeken a WiMax több lehet, mint mindössze egy lehetséges technológiai alternatíva.
Mivel egy újnak tekinthető, szárnyait bontogató technológiáról van szó, a félvezető alkatrészek és tesztrendszerek beszállítói már éles küzdelmet folytatnak a WiMax által prezentált nehézségek leküzdésére, ill. a lehetőségek kihasználására. Az egyik, EDN magazinban megjelent cikkben Tom Gratzek, az Analog Devices embere úgy nyilatkozott, hogy: "A WiMax már sok helyen jelen van, különböző frekvenciasávokon, különböző sávszélességi specifikációkkal, különböző alapsávi szűrési sémákkal stb., mindenkinek megvannak a maga elképzelései és elvárásai, amelyek tehát nem szükségszerűen egyeznek." Az Analog Devices kínálatában megtalálhatók WiMax-ot támogató elektronikai alkatrészek, köztük rádiófrekvenciás fokozatokkal, keverőkkel, A/D- és D/A-átalakítókkal, szűrőkkel stb. Időközben az automatikus tesztberendezések (ATE3-k) gyártói hozzáigazították berendezéseiket a WiMax követelményeihez, a műszereket felkészítik az elburjánzó alkatrészekre, modulokra és egyéb WiMax-os rendszerekre, alkalmazásokra is.
A vezeték nélküli, szélessávú, negyedik generációs hálózati infrastruktúrák és alkalmazások piacának mérete függ még több, mozgásban lévő technológiai, kereskedelmi és szabványosítási erőtől, így a piac méretének felbecslése sem egyszerű és nagy bizonyosságot adó feladat. A kezdeti beruházások nagy része PC-s alkatrészek cseréjét jelenti majd minden valószínűség szerint, a WiMax nemzeti terjesztése további magán- és nyílt hálózati infrastruktúra-pénzköltést fog kiváltani. 2008 áprilisában, röviddel a Clearwire bejelentése előtt az In-Stat piackutató vállalat konkrét becslést adott a WiMax-trend félvezető-alkatrészes vonzatában rejlő lehetőségekre. Az In-Stat elemzője, Gamma Tedesco szerint 2012-re a teljes WiMax-felhasználói terminál chipkészletpiaca megközelíti az 500 millió dollárt (2007-ben 27 milliós volt a piac). A WiMax bázisállomások félvezető-alkatrészpiacának bevétele 2012-re elérheti az 1,4 milliárd dollárt, szemben a 2007-es 130 millióval. Alábbi táblázatunk az ázsiai/csendes-óceáni (APAC), észak-amerikai (NA), európai/közel-keleti/afrikai (EMEA), valamint közép- és dél-amerikai (CALA) régiók WiMax-piacainak mért és becsült bevételeit mutatja ezer USD-ben az In-Stat 2007. novemberi tanulmánya alapján:


A WiMax tényleges majdani alkalmazásától és elterjedésétől függetlenül világos, hogy a negyedik generációs mobil távközlési technológia már a küszöbön van. A WiMax alkalmas lehet arra, hogy utat törjön.

További információ

1: Long Term Evolution
2: Metropolitan Area Network
3: Automatic Test Equipment

További cikkek az IT és Telekom rovatból

Siemens-közreműködés a szlovák útdíj-fizető rendszer megvalósításában

Már itthon is kaphatók a legújabb csúcskategóriás Lenovo ThinkPad laptopok

Az EMC csökkenti a középkategóriás tárolóeszközök méretét

Kicsi és karcsú, mégis erős: Toshiba T110

Megérkezett a második generációs Kingston SSDNow V+ mozgóalkatrész nélküli meghajtó

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény