FőoldalÜzletA Toshiba a chipgyártástól is szabadulna
2016. január 29., péntek ::

A Toshiba a chipgyártástól is szabadulna

Mint arról korábban már hírt adtunk, tavaly drámai átszervezés kezdődött a cégnél. Ennek lehet a következő lépcsője a chipgyártás részleges értékesítése, bár a NAND részleget mindenképpen megtartanák

A tavaly júliusban kirobbant könyvelési botrány óta szinte folyamatos átszervezések zajlanak a Toshibánál. A cég elsősorban az alacsony profittal, vagy éppen veszteséggel operáló részektől szabadulna mihamarabb, hogy ezzel is enyhítse a botrány okozta károkat. A cég emiatt most mihamarabbi tőkebevonásra, illetve költségcsökkentésre szorul, aminek egy következő lépcsője lehet a most felröppent értékesítés.

A Reuters híradása szerint a chipgyártó üzletágának egy részétől válhat meg a Toshiba. Ez alapján a Japán Fejlesztési Bank már ajánlatot is tett, mely pénzintézet korábban már a Seiko Holdings felvezetőgyártási részlegébe is befektetett. Az értesülések alapján a diszkrét chipeket tervező és gyártó részleg kerülhet (elsőként) értékesítésre, ahol személyautókba, háztartási eszközökbe, valamint különféle ipari gépekbe készülnek lapkák. Az előző pénzügyi évben 2,78 milliárd dollár bevételt termelt a részleg. A Toshiba szóvivője szerint a vállalat egyelőre nem döntött az értékesítéséről.

Bár a kínai Tsinghua Unigroup hónapok óta szeretné megkaparintani, a Toshiba továbbra is foggal-körömmel ragaszkodik a NAND flash tervező és gyártó részlegéhez, sőt a cég ide további komoly befektetéseket tervez. A japánok első generációs 3D NAND chipjeinek megjelenése az idei évben esedékes, ezzel pedig újabb út nyílhat a piacvezető Samsunggal való konkurálásra. A Toshiba és az időközben a Western Digital kezébe került SanDisk vegyesvállalataként működő Flash Forward tavaly 1,34 millió szilíciumostyát dolgozott fel, ami 8,2 százalékos részesedést jelentett a világpiacon. A japánok márkanevével fémjelzett NAND chipek végül olyan népszerű termékekben landoltak mint az iPhone 6s, melyből több tíz milliót értékesített az Apple. Ennek tükrében érthető, hogy a cég továbbra sem szeretne túladni a jövedelmező részlegen.

A LED-ek gyártását még 2015. októberében leállította a vállalat, a szintén félvezető¬gyártáshoz tartozott képérzékelős üzletágat pedig még decemberben elején vásárolta fel a Sony. Egy néhány héttel későbbi bejelentés szerint a Toshiba teljes lifestyle üzletágát is átszervezi, amivel március végéig 7800 alkalmazott veszíti el állását. A vállalat egészségügyi üzletágának többségi tulajdonrészét is értékesíteni kívánja, illetve a PC-gyártás leválasztásáról is komolyan szó van, ugyanakkor ezekkel kapcsolatban egyelőre nincs további fejlemény.

Korábban a témában:
Toshiba: további –7000 fő
Közös notebookos vállalatot tervez a Fujitsu és a Toshiba?

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény