FőoldalÜzletVilágújdonság a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának fejlesztésében
2012. augusztus 31., péntek ::

Világújdonság a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának fejlesztésében

A világon egyedülálló, a grafikai és CAD szektornak szánt széles formátumú nyomtatót hozott forgalomba az OWN-X Kft., melyhez a vezérlő szoftver fejlesztését a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának munkatársaival közösen végezte. A termék széleskörű amerikai-magyar-olasz tudományos és technológiai együttműködés eredményeként valósulhatott meg. A nyomtató motorját és a különleges, 352.000 fúvókából álló nyomtatófejet Amerikában, a San Diego-i székhelyű Memjet cég készítette. Az egymás mellé kötött 5 nyomtatófejből álló széles formátumú, színes, tintasugaras nyomtatás minden minőségi, sebességi és ár paraméter szempontjából a világon egyedülálló megoldást jelent

A nyomtatót vezérlő szoftver létrehozása a magyar partner feladata volt, míg a papír adagolását végző egységet a milánói Rigoli FIME fejlesztette. A szoftveres fejlesztésekhez az OWN-X Kft. vezetője, Dr. Jules Farkas Veszprémben találta meg a szakembereket, hiszen a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar oktatóinak kutatási és fejlesztési tevékenységének eredményei több nemzetközi élvonalbeli projektben hasznosulnak.

Fejlesztések a Műszaki Informatikai Karon
A Műszaki Informatikai Kar az oktatás mellett nagy hangsúlyt fektet a kutatásra és az innovációs tevékenységre, amely egyrészt elősegíti az egyes szakterületek fejlődését, másrészt hasznosítható eredményeket nyújt a gazdaság számára. A kart e tevékenységek egymást erősítő egysége, valamint rangos cégekkel kialakított hosszú távú szakmai együttműködés jellemzi.
Az Own-X Kft.-vel 2009 óta tartó kutatás-fejlesztési együttműködés első eredménye a SpeedStar 3000, Memjet nyomtatási technológiát alkalmazó színes címkenyomtató kifejlesztése volt. Ez a nyomtató egyedülálló nyomtatási sebességet, minőséget és felhasználást segítő kényelmi funkciókat kínált a felhasználóknak. A projekt folytatásaként a kar munkatársai egy nagyformátumú nyomtató kifejlesztésében vettek részt. Az elkészült WideStar 2000 nyomtató a CAD és grafikai piac jelenleg ismert leggyorsabb nyomtatója. A kar fejlesztői a nyomtató funkcióinak megtervezését, a rendszerintegrációs feladatok koordinálását, valamint a nyomtató vezérlő programjának megtervezését és kifejlesztését végezték. A nyomtató kifejlesztése mellett létrehoztak egy olyan módosítható nyomtató vezérlő szoftverkörnyezet is, mely a jövőben felhasználható lesz további nyomtatók vezérlésére, nagymértékben lecsökkentve a fejlesztési időt és költségeket.

Előnyök és technikai paraméterek
A megoldással lehetségessé válik az 1067 mm papírszélességig vagy az A4-A0 papírméretekig terjedő nyomtatás 30 cm/s sebesség mellett, CMYK színbontásban, 1600 dpi natív felbontásban.
A termék jelenleg egyedülálló az egész világon a széles formátumú nyomtatás tekintetében. A hagyományos tintasugaras, sőt lézer technológiáknak is szinte lehetetlen felvennie a versenyt a nyomtató sebességét tekintve. A nyomtató viszont nem csak egy gép, hanem egy komplett megoldás. A koncepció tartalmazza egyrészt magát a nyomtatót, továbbá a 2-4 papírhenger tárolására alkalmas papíradagolót, az érintőkijelzővel szerelt, fedélzeti számítógépen futó Liberty vezérlő rendszert, amely lehetővé teszi a felhasználók számára az egyszerű üzemeltetést és karbantartást, továbbá a grafikai szektorban elengedhetetlen OWN-X RIP szoftvert a hozzá tartozó RIP szerverrel.

Néhány jellemző paraméter:

  • 4 másodperc alatt kinyomtat egy A/0-s CAD rajzot, óránként 440-et, vagy óránként 990 m2 színes grafikát
  • 1600 dpi nyomtatási felbontás
  • alacsony működési költségek
  • egyszerű kezelhetőség

A K+F munka példás hatékonysága
A szoftver fejlesztése és a prototípus kidolgozása 2011 harmadik negyedévében kezdődött. Az első, már a gyártás előkészítését szolgáló verzió 2012 márciusában került Milánóba, ahol 2012. június 25-én az OWN-X Kft. és a Rigoli FIME együttesen mutatta be a nagyközönségnek a sorozatgyártásra kész terméket. A cég tovább folytatja a munkát, hiszen a piaci viszonyoknak megfelelően nagyfokú rugalmasságra és változatos termékkonstrukcióra van szükség, így tovább folytatódik az együttműködés a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karával is. A több kontinensen átívelő projekt gyors megvalósulása a résztvevő szervezetek hatékony együttműködésének kitűnő példája.

A Pannon Egyetem honlapja

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény