FőoldalArchívumTúlfeszültség és áramkimaradás - Mit tehet a fogyasztó, hogy elkerülje a költséges következményeket?
2010. június 28., hétfő ::

Túlfeszültség és áramkimaradás - Mit tehet a fogyasztó, hogy elkerülje a költséges következményeket?

Az Európa-szerte jelentkező kisebb-nagyobb áramkimaradások és a szélsőséges időjárási jelenségek - beleértve a nyári, gyakori villámlásokkal együtt járó zivatarokat is - az energiaellátó rendszerek rendelkezésre állását rontják, így gyakrabban fordulhatnak elő váratlan áramellátási problémák, zavarok. Az APC by Schneider Electric hasznos tippekkel igyekszik segíteni a felhasználóknak annak érdekében, hogy megvédhessék magukat a villamos elosztórendszerekben bekövetkező váratlan események következményeitől

Noha a válság hatására csökkent az ipar energiaigénye, és az európai elektromos hálózat némileg nagyobb tartalékkal üzemel, a 2008-at megelőző nagyobb áramkimaradások rossz óment jelentenek a válság után újrainduló európai gazdaságnak, így Magyarországnak is. Az 56 millió embert érintő, 2003-ban Olaszországban bekövetkezett áramszünet 2006-ig a legnagyobbnak számított Európában, ám ekkor novemberben egy teherhajó miatt tervezetten lekapcsolt távvezeték kiesése 70 éve nem látott áramkimaradást okozott több országban is. Az egyre szélsőségesebb időjárási jelenségek csak tovább rontják az energiaellátó rendszerek rendelkezésre állását. Noha az EU felelős vezetői és a különböző kormányzatok is felismerték, hogy szükség van az energiaellátó rendszerek üzembiztonságának növelésére, annak kiépítéséhez nemcsak pénzre van szükség, hanem sok időre is. Amíg ezek az állapotok nem javulnak, addig a felhasználóknak kell megvédeniük magukat a villamos elosztórendszerekben bekövetkező váratlan események következményeitől.

Az energiaellátás hirtelen megszakadása, illetve a villamoshálózat kiesései nemcsak a hardvereszközök leállásait okozhatják a legváratlanabb pillanatban, de adatvesztéshez, és extrém esetekben meghibásodásokhoz is vezethetnek. Az áramszünetek bekövetkezését többnyire nem tudjuk megakadályozni, de azok káros következményeitől meg tudjuk védeni berendezéseinket.
Hogyan? Minden attól függ, hogy mit szeretnénk igazán elkerülni: a feszültségtüskék okozta adatvesztést vagy hardverkárosodást.

Hardversérülések ellen - túlfeszültség-védelem

Ha a hardversérüléstől jobban tartunk, akkor mindössze egy túlfeszültség-védelmi eszközre van szükségünk. Egy közeli villámcsapás esetén a vezetékekben feszültségtüskék keletkezhetnek, amelyek a kábeleken keresztül károkat okozhatnak az elektronikai eszközökben. Ezek közül az egyik legsérülékenyebbek a számítógépek, amelyeket viszonylag kis feszültségugrások is komolyan károsíthatnak, mi azonban egyszerűen megvédhetjük őket.
Egy nagy feszültségtüske esetén tulajdonképpen minden elektronikai berendezés - a hűtőtől a tévéig - veszélynek van kitéve. Egy konnektorba dugható túlfeszültség-védelmi eszköz viszont levezeti a feszültségugrások energiáját, így engedve biztonságos feszültségszintet elektromos gépeink bemenetére.
Ha túlfeszültség-védelemről van szó, egy dologban biztosak lehetünk: a védelmi eszköz ára csak töredéke annak a javítási költségnek, amelyet a feszültségtüskék okozta károk jelenthetnek a lakás elektromos hálózatán.
Az APC SurgeArrest® termékcsalád megvédi az érzékeny elektronikai berendezéseket a feszültségugrások okozta károktól. A legtöbb modell továbbá védi a telefonvonalakat is a villámok becsapódásai során keletkező túlfeszültségtől. Az egyszerűbb eszközöket PC-k és más eszközök védelmére, míg a Home/Office modelleket kisebb irodák és otthoni felhasználók számára tervezték, a Performance sorozat pedig nagyteljesítményű számítógépek és többféle elektronikus eszköz védelmére alkalmas.

Adatvédelem - szünetmentes

Ha a hardver mellett a számítógépeken tárolt adatok védelme is fontos, akkor a megoldás egy szünetmentes áramforrás (UPS). Egy UPS a biztonság magasabb szintjét nyújtja: amellett, hogy véd a túlfeszültségtől, azt is lehetővé teszi, hogy a számítógépek, monitorok, nyomtatók és más eszközök rövid áramszünetek esetén is tovább működhessenek. Ezáltal egy UPS segítségével elkerülhető, hogy egy hirtelen áramszünet megszakítsa a munkát vagy megakadályozza egy megnyitott állomány (vagy épp egy játék rekordjának) elmentését. Egy UPS percekig, de adott modellek közel egy óráig is képesek fenntartani az áramellátást - ez az idő biztosan elegendő arra, hogy elmenthessünk mindent, amin éppen dolgozunk. Az APC UPS berendezésekhez járó szoftver pedig lehetővé teszi a rendszer automatikus és biztonságos leállítását hosszabb áramkimaradások esetén. Ez akkor különösen hasznos, ha egy áramszünet idején épp senki sincs otthon, és a számítógépet valamilyen okból bekapcsolva hagyták.
Az APC Back-UPS RS 550VA számos felhasználóbarát szolgáltatást kínál. A továbbfejlesztett LCD kijelző többek között részletes információt nyújt a berendezés állapotáról, kijelzi a hátralévő áthidalási időt, illetve mutatja az akkumulátor töltöttségi szintjét is. Ezeknek az UPS berendezéseknek energiatakarékos funkciója is van: az UPS érzékeli, ha a csatlakoztatott számítógépet kikapcsolták vagy az standby módba került, amelynek hatására lekapcsolja a nem használt perifériákat, (mint pl. nyomtató, monitor, szkenner, hangszórók), ezzel energiát és pénzt megtakarítva.

Hogyan válasszon ki egy jó túlfeszültség-védőt vagy UPS-t?

Az APC by Schneider Electric tanácsaival könnyedén megtalálja a legjobb védelmet:
  1. Válasszon feszültségtüskék elleni védelmi eszközt - figyeljen arra, hogy a túlfeszültségvédők csak földelt aljzatba csatlakoztatva működnek megfelelően.
  2. Olyan túlfeszültség-védelmi eszközt válasszon, amely elektromos berendezéseit minden csatlakozási felületen védi, beleértve az erősáramú, a telefon valamint a koaxiális és adatátviteli kábel csatlakozásokat.
  3. Kösse szünetmentes áramforrásra (UPS) azokat a berendezéseit, amelyeknek áramkimaradás esetén is működniük kell.
  4. Az UPS kiválasztásánál vegye figyelembe az elérhető áthidalási időt. Ha hosszabb rendelkezésre-állású védelemre szüksége, akkor az USP mellé vegyen kiegészítő akkumulátorokat.
  5. Biztonsági okból olyan eszközt érdemes választani, amelynek élettartam-garanciája van a csatlakoztatott berendezések esetleges károsodása ellen.
  6. Keresse a tanúsítványokat! Olyan márkajelzésű termékeket keressen, amelyek TÜV, UL, cUL, CSA, illetve egyéb fontos tanúsítványokkal rendelkeznek.
Az APC honlapja

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény