FőoldalArchívumÚjabb nanotechnológiai alkalmazás: akkumulátor papírból
2009. december 15., kedd ::

Újabb nanotechnológiai alkalmazás: akkumulátor papírból

A Stanford Egyetemen nanotechnológia segítségével újfajta, fénymásolópapírból készült akkumulátort fejlesztettek ki.Az eszköz megőrzi a papír tulajdonságait, rugalmas, könnyű, vékony, és még akkor is működik, ha a papírt összegyűrjük

A mind szélesebb körben elterjedő számtalan elektronikus berendezéshez saját áramforrásokra van szükség. A ma használatos szárazelemek és akkumulátorok általában nem túl hosszú élettartamúak, másrészt odafigyelést igényelnek, de hasonló a helyzet az elektromos autók áramforrásai esetében is. Mind a nyomtatott, mind az elektronikusan megjelenő Elektronet hasábjain több különleges technológiát alkalmazó kísérleti akkumulátorról beszámoltunk már.

A Stanford Egyetem kutatói egy újabb megoldást fejlesztettek ki, melynek segítségével papírból, vagy akár szövetből is előállítható lesz hatékony akkumulátor. A tudósok a nanotechnológiát hívták segítségül: a hagyományos fénymásolópapír cellulóz rostjait olyan tintával kezelték, mely ezüst nanoszálakat és karbon nanocsöveket tartalmaz.

A kutatásról szóló beszámoló szerint az így nyert akkumulátorok jóval tartósabbak a hagyományos fém alapú telepeknél: akár 40 ezer töltési ciklust is kibírnak teljesítménycsökkenés nélkül. Az eszköz állítólag olyan tartós, hogy működőképes marad még akkor is ha savas, vagy lúgos közegbe mártják. Az újfajta áramforrás további előnye hogy, kisebb veszteséggel és gyorsabban képes leadni a benne tárolt energiát, mint a ma használatos társai még abban is jelentkezik.

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény